Rok szkolny 2017/2018

Świętujemy urodziny Zuzi i Tomka🎂

MŁODZI EKOLODZY

Już po raz trzeci Reba Organizacja Odzysku SA nagrodziła nas tytułem Laureata za troskę o czystość, a więc przyszłość naszej planety. A wystarczy tak niewiele…po prostu zbieramy zużyte baterie, a potem cieszymy się nagrodami.

IV WOJEWÓDZKIE ZAWODY SPORTOWE W ŚWIDNIKU

nie mogło nas tam zabraknąć…

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W dniu 25 maja 2018 r. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kozicach Dolnych zorganizował Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość Honorowym Patronatem objął Starosta Powiatu Świdnickiego Pan Dariusz Kołodziejczyk. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom niepełnosprawnym, rodzicom, opiekunom, nauczycielom oraz gościom, którzy wspólnie z nami świętowali. Obecnością swoją zaszczycili nas: ks. proboszcz Stanisław Duma, Starosta Powiatu Świdnickiego Pan Dariusz Kołodziejczyk, Wicestarosta Powiatu Świdnickiego Pan Waldemar Białowąs, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku Pan Krzysztof Gałan, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Świdniku Pan Dariusz Szałaj, dyrektor Zespołu Szkół w Trawnikach Pani Katarzyna Balcerek, dyrektor SOSW w Świdniku Pani Elżbieta Krupa, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Wygnanowicach Pani Danuta Wrzołek, dyrektor PCPR w Świdniku Pani Iwona Maluga, podopieczni Domów Pomocy Społecznej w Świdniku, Krzesimowie i Wygnanowicach wraz z opiekunami.
Podziękowania składamy również na ręce Sióstr Zakonnych z Parafii w Piaskach za oprawę muzyczną podczas Mszy Św. oraz przemarszu jak również zespołowi muzycznemu z Piask za wspólną zabawę na terenie SOSW w Kozicach Dolnych.

TURNIEJ RUCHU DROGOWEGO

Pierwszy Powiatowy Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego dla Uczniów Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w PCEZ Świdnik

DZIEŃ OWADA

Dzień Owada🐝🦋🐞 pod takim hasłem obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Dowiedzieliśmy się jak bardzo ważna i potrzebna jest obecność tych małych istot.
Pracowity jak pszczoła, kolorowy jak motyl, natrętny jak mucha, a może swawolny jak konik polny? Bliższe przyjrzenie się ich życiu skłania nas do refleksji… 🤔
W trosce o małych mieszkańców Ziemi posadziliśmy też rośliny🌼🌸, które kolorowymi kwiatami nie tylko ozdobią otoczenie szkoły ale także przysłużą się owadom🐜🐝🤗

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień Bibliotek przypomina nam, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią książki. Warto jednak pamiętać także o ludziach , którzy zawsze mają dla nas czas i serce. Dziękujemy pani Kasi ♥️z Biblioteki w Woli Piaseckej za życzliwość, cierpliwość i zrozumienie naszych potrzeb. Życzymy wszystkim bibliotekarzom czerpania radości ze swojej pracy i odnajdywania między słowami tylko optymistycznych wierszy🤗☀️

CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

W niedzielę, 22 kwietnia na boisku Orlik przy Zespole Szkół w Piaskach odbył się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej drużyn sześcioosobowych
o Puchar Starosty Powiatu Świdnickiego Dariusza Kołodziejczyka, Puchar Prezesa Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bartnika, pod honorowym patronatem Zygmunta Kalinowskiego. Dochód z imprezy przeznaczony został na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozicach Dolnych.
Turniej otworzył Wicestarosta powiatu Świdnickiego Pan Waldemar Białowąs.
Wszystkim osobom zaangażowanym
i wspierającym nas serdecznie Dziękujemy.

ZAJECIA W BIBLIOTECE

Dzisiaj w wiosennej atmosferze wzięliśmy udział w zajęciach biblioteczych zorganizowanych przez panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piaskach. Poznaliśmy historię życia Hansa Christiana Andersena, a jego twórczość, jak się okazało, jest nam dobrze znana. Pod czujnym okiem pań Agatki 🤗i Marzenki🤗 wykonaliśmy oryginalne kartki wiosenne. Spotkanie zakończyło się rozdaniem dyplomów i nagród za udział w konkursie plastycznym Ozdoby Wielkanocne😀.
Dziękujemy zawsze życzliwej i promiennej Pani Dyrektor Iwonie Smolirze oraz cudownym Paniom Agacie i Marzenie za dostarczanie nam możliwość bycia odbiorcami kultury 🤗

SPOTKANIE WIELKANOCNE

Dnia 28 marca odbyło się spotkanie wielkanocne uczniów rodziców i pracowników SOSW w Kozicach Dolnych. W pierwszej części młodzież zaprezentowała inscenizację Tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego w języku symboli opracowaną na podstawie Na Zmartwychwstanie Pańskie kardynała Josepha Ratzingera. W drugiej części w nawiązaniu do budzącego się nowego życia i rozwijającej się przyrody uczniowie przygotowali Etiudę taneczno -muzyczną Ptaki do utworu Vivaldiego Wiosna. Trzecim elementem spotkania Były życzenia świąteczne poświęcenie pokarmów i wspólne dzielenie się jajkiem.

 


1% PODATKU NA RZECZ SOSW W KOZICACH DOLNYCH


SŁONIK NADZIEI PO RAZ KOLEJNY

Po raz kolejny akcja charytatywna „Słonik nadziei” dotarła do naszego Ośrodka. Cala społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kozicach Dolnych bardzo dziękuje Panu Dariuszowi Mrozowi prezesowi firmy Agram za otrzymane dary – owoce oraz artykuły plastyczne. Dziękujemy również Panu Grzegorzowi Kunie za wspieranie naszej placówki w realizacji działań.SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ ORAZ WIZYTA W POWIATOWEJ KOMENDZIE POLICJI  W ŚWIDNIKU

Nasze codzienne zajęcia szkolne często są urozmaicane spotkaniami z ciekawymi osobami. Ostatnio wiele mówiliśmy o bezpieczeństwie i stąd wizyta pani pielęgniarki, ratownika medycznego i spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej w Świdniku.

 

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

W styczniu odbył się w naszej szkole Turniej Gier Planszowych. Uczniowie dowiedzieli się jak ujarzmić kopiącego osiołka, skomponować własną pizzę oraz kto najgłośniej krzyczy…Luźna , zabawowa atmosfera sprzyjała utrzymywaniu relacji w grupie, pozwalała lepiej radzić sobie z emocjami przegranym i zwycięzcom. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników!

 


OD UPRAWY DO POTRAWY

23 stycznia 2018 r. wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez Tesco w Lublinie. Uzyskaliśmy bardzo dużo informacji na temat zdrowego żywienia, spróbowaliśmy wielu przysmaków, ale przede wszystkim mieliśmy mnóstwo świetnej zabawy i wrażeń, których długo nie zapomnimy. Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce, która była naszym przewodnikiem po skomplikowanych ścieżkach hipermarketu, czeluściach jego magazynów, a także świetnym, wyrozumiałym, cierpliwym pedagogiem. Do zobaczenia przy okazji następnej edycji programu.

 


WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

W dniach 18-19 grudnia 2017 r. w naszym Ośrodku mieliśmy przyjemność gościć zaprzyjaźnionych kompozytorów i muzyków jazzowych, laureatów prestiżowych nagród Jana Freichera i Dominika Rosłona, którzy już po raz drugi z własnej inicjatywy, z potrze-by serca uprzyjemniali nam muzyką w swoim wykonaniu wspólne kolędowanie. 
Na to uroczyste spotkanie przybyli liczni zaproszeni goście, min. Starosta Powiatu Świdnickiego Pan Dariusz Kołodziejczyk, członek Zarządu Powiatu Pan Leszek Czechowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku Pan Marcin Troć, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Dorota Klimek.
Nasi uczniowie pod czujnym okiem p. Anny Sikorskiej oraz p. Katarzyny Ząbek przygotowali i zaprezentowali „Jasełka”. Podziękowano im za to gromkimi brawami. 
Następnie nasi goście p. Jan Freicher i p. Dominik Rosłon zaprezentowali kilka własnych kompozycji, po czym miał miejsce „Koncert Kolęd”. Przy ich cudownym akompaniamencie wszyscy razem lub solo, jak kto wolał śpiewaliśmy kolędy. 
Na zakończenie dzieci mogły podchodzić, oglądać instrumenty, a nawet na nich grać, co zresztą czynili bardzo chętnie. Pan Dominik i Jan udzielali instruktażu, grali wspólnie z dziećmi – był to cudownie spędzony czas. Wspaniale mieć takich życzliwych i oddanych przyjaciół. Dziękujemy i zawsze czekamy na kolejne spotkanie – drzwi naszego Ośrodka i nasze serca są dla Was zawsze otwarte. 
Chcieliśmy również serdecznie podziękować naszym wspaniałym rodzicom, za ich ogromne zaangażowanie i wkład czasu w przygotowanie wykwintnego i bardzo pysznego, słodkiego poczęstunku. 
Całe przedsięwzięcie zarejestrowane było przez TVP3 Lublin, w ramach Akcji Charytatywnej „Słonik Nadziei” i zostało emitowane 06.01.2018r. Zachęcamy do obejrzenia.

 


SŁONIK NADZIEI W SOSW W KOZICACH DOLNYCH

Akcja charytatywna „Słonik nadziei” organizowana przez TVP Lublin dotarła także do naszego Ośrodka. Dzięki firmie Agram Lublin placówka nasza otrzymała szereg materiałów plastycznych oraz owoce, które nasi uczniowie wykorzystają podczas codziennych zajęć i warsztatów. Dziękujemy panu prezesowi Dariuszowi Mrozowi i firmie Agram Lublin za wsparcie naszych działań terapeutycznych a panu Grzegorzowi Kunie za zauważenie naszych potrzeb.

 


WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

W tym roku Święty Mikołaj przygotował nam bardzo miłą niespodziankę. Oprócz oczekiwanych przez nas paczek uczniowie nasi otrzymali w prezencie nowoczesny telewizor. Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi oraz jego pomocnikom.

 PUNKT KONSULTACYJNY 
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kozicach Dolnych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom rodziców i opiekunów, którym znany i bliski jest temat dysharmonijnego rozwoju ich dzieci a chcących pogłębić swoją wiedzę, stwarza możliwość otrzymania rzetelnych informacji w tym zakresie. Udzielają ich nauczyciele, terapeuci, psycholog i pedagog pracujący na co dzień w naszym Ośrodku.
Można je uzyskać w utworzonym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wPiaskach punkcie konsultacyjnym. Dyżurujący tam specjaliści, we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Świdniku, chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu diagnozy, edukacji i terapii dziecka.
Osoby, które odkrywają w swoim najbliższym środowisku, a być może w domu, problemy rozwojowe dziecka, zapraszamy do spotkań w punkcie konsultacyjnym w Piaskach zawsze w drugą środę miesiąca w godzinach 13.30 – 15.30 w pokoju nr 1 lub do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozicach Dolnych 33 w dogodnym terminie.
Kontakt telefoniczny 81 58 47 201.

 


ZABAWA ANDRZEJKOWA

Dnia 30.11.2017r. w naszym Ośrodku odbyła się Zabawa Andrzejkowa. Jak co roku tradycyjnie zorganizowaliśmy dzień magi. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy uczestników warsztatów terapii zajęciowej z Mełgwi. Niektórzy z nich byli uczniami naszego Ośrodka, więc mieli okazję powspominać „ stare dzieje”. Goście nasi bardzo dobrze czują się w naszym gronie stad wspólne wróżby i ich interpretacja przyczyniły się do wprawienia wszystkich uczestników w bardzo dobre humory, co jest dobrą wróżba na cały rok.  Wszyscy z dużym zaangażowaniem, pod okiem nauczycieli uczestniczyli w przygotowaniu uroczystości, za co serdecznie dziękujemy. Mieliśmy możliwość spożywania sałatek i ciast wykonanych w ramach zajęć szkolnych. Wszystko było wyśmienite !!!
W scenerii iście andrzejkowej, aby tradycji stało się zadość były liczne wróżby, min.: odkrywanie kubeczków, magiczne liczby, buty, horoskop, lanie wosku itp. Dopełnieniem wszystkiego były wspólne tańce i hulanki, którym nie było końca.
Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mieli okazję się spotkać i miło razem spędzić czas.  

 ZABAWA ANDRZEJKOWA W WTZ W MEŁGWI

W dniu 23.11.2017r. mieliśmy przyjemność gościć na Zabawie Andrzejkowej organizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mełgwi. Zabawa była wyśmienita, wszyscy bawiliśmy się doskonale. Mieliśmy możliwość spotkania się z byłymi uczniami naszego Ośrodka, którzy obecnie są uczestnikami Warsztatów. Były tańce, hulanki, no i oczywiście wróżby. Zabawa była przednia. Fajnie, że w czwartek znowu się spotkamy na Zabawie Andrzejkowej organizowanej przez nasz Ośrodek.

 

 


WIZYTA W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE W PIASKACH

W dniu 14 listopada 2017 r.odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Jesienne pejzaże”. Z tej okazji gościliśmy uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kozicach Dolnych -twórców prac konkursowych. Dodatkową atrakcją dla naszych gości były zajęcia edukacyjno- plastyczne.


99 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczystość z okazji 99 rocznicy „Odzyskania Niepodległości” odbyła się w naszym Ośrodku 10 listopada 2017 r. Tematem zajęć była „Polska – moja Ojczyzna”.
Zajęcia były podzielone na dwie części. W części pierwszej artystycznej uczniowie przygotowali i przedstawili scenę teatralną dotyczącą odzyskania niepodległości przez Polskę.
W części drugiej warsztatowej poprzez wspólne działanie całej społeczności naszego Ośrodka zrealizowaliśmy konkurs wiedzy o Polsce. Ostatnim tematem zajęć były „łamańce językowe”, a więc piękno języka ojczystego.

 

 


CHARYTATYWNY TURNIEJ PIŁKARSKI
W dniu 4 listopada o godz. 14.00 odbył się Charytatywny Turniej Piłkarski zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Kozicach Dolnych, którego celem było zebranie funduszy na profesjonalny rowerek rehabilitacyjny. Impreza sportowa odbyła się pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Świdnickiego Pana Dariusza Kołodziejczyka. Uroczystość otworzyli Pan Waldemar Białowąs – Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Pani Anna Goral – dyrektor PCEZ w Świdniku, Pani Elżbieta Gauda – dyrektor SOSW w Kozicach Dolnych. Zawody przeprowadzone zostały na boisku sportowym Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Udział w rozgrywkach uświetniły następujące drużyny: Rewim Team, Starostwo Powiatowe I, Starostwo Powiatowe II, FC Viper, Trawena Juniorzy, SKP Sport, Służba Liturgiczna, Pokolenie JP II. 
Klasyfikacja po zakończeniu turnieju:
I miejsce – FC Viper
II miejsce – Trawena Juniorzy
III miejsce – Starostwo Powiatowe I
Najlepszy strzelec – Pan Bartłomiej Barwiak
Najlepszy bramkarz – Pan Karol Grodzki
Najlepszy piłkarz – Pan Grzegorz Wodzyński
Szczególne podziękowania dla Pana Jacka Kosierba za zaangażowanie drużyn do Charytatywnego Turnieju oraz Panu Januszowi Kostrzewie i Panu Rafałowi Kalinowskiemu, którzy sędziowali zawody. 
Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie we wspólną zabawę.

Społeczność SOSW Kozice Dolne

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Ten dzień każdego roku jest dla nas bardzo ważny.Przez chwilę zapominamy o trudach towarzyszących naszej codziennej pracy.Nie brakuje ciepłych słów i słodkości od rodziców, a przede wszystkim uśmiechów i uścisków od Tych, którzy są treścią naszego życia…

 


SPRZĄTANIE ŚWIATA

W naszym Ośrodku, jak co roku zabieramy się za sprzątanie świata. Najpierw powtarzamy wszystkie wiadomości, a potem wykorzystujemy je w praktyce. Wychodzimy do parku i w jego okolice, aby zrobić porządki w przyrodzie. W tym roku towarzyszyli nam ślimak i ważka, a Ksawery przystroił się w owoce łopianu, czyli rzepy.

 


NASZE BEZPIECZEŃSTWO JEST NAJWAŻNIEJSZE!

Kilka dni temu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny, a już dzisiaj powtarzaliśmy zasady bezpiecznego zachowania podczas grożącego nam niebezpieczeństwa. Jesteśmy wdzięczni Panom Strażakom za ich udział w ćwiczeniach i danie nam okazji do podziwiania wspaniałego strażackiego wozu.